Skip to content

50 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 25, 2006

Property Information

Block21301
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page213

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,575
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,900
56%
Improvement Value:$198,300
44%
Total Assessment$448,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,351+4.6%
2024$9,900+8.2%
2023$9,153+0.3%
2022$9,128+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 6554, Page 1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5660, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1965