Skip to content

50 Sherbrook DrRockaway, NJ 07866

Built 1995

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Mar 28, 2007

Property Information

Block21401
Lot103
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,587
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$258,900
40%
Improvement Value:$388,300
60%
Total Assessment$647,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,240+4.4%
2024$14,597+2.2%
2023$14,286-0.9%
2022$14,421+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 20837, Page 1174

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4131, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1995