Skip to content

17 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2022

Property Information

Block21401
Lot76
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,424
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,900
56%
Improvement Value:$185,200
44%
Total Assessment$421,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,728+4.6%
2024$9,299+8.7%
2023$8,557+0.2%
2022$8,540+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5768, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1962