Skip to content

7 Valley View DrRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Dec 11, 2014

Property Information

Block21401
Lot81
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,654
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
48%
Improvement Value:$247,500
52%
Total Assessment$477,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,084+4.5%
2024$10,609+7.8%
2023$9,842+0.5%
2022$9,793+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft1,654DeedBook 22639, Page 1263Recorded12/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964