Skip to content

7 Timber CtRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block21402
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,868
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,900
43%
Improvement Value:$309,200
57%
Total Assessment$543,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,684+4.3%
2024$12,160+6.9%
2023$11,378+0.7%
2022$11,299+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977