Skip to content

45 Fernwood RdRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block21404
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page214

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,452
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,500
38%
Improvement Value:$396,000
62%
Total Assessment$640,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,099+2.8%
2024$14,684+2.1%
2023$14,380-1.1%
2022$14,535+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$775,000
Sq Ft2,452DeedBook 24721, Page 34Recorded3/4/2024

Property Sale

Sale
$299,990
DeedBook 4475, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1996