Skip to content

63 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 8, 2021

Property Information

Block21501
Lot49
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,666
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,800
56%
Improvement Value:$184,500
44%
Total Assessment$419,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,689+4.6%
2024$9,263+8.3%
2023$8,557+0.3%
2022$8,534+2.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960