Skip to content

76 Omaha AveRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Mar 11, 2011

Property Information

Block21503
Lot52
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page215

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage886
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,200
69%
Improvement Value:$109,500
31%
Total Assessment$348,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+4.9%
2024$7,594+10.5%
2023$6,874-0.3%
2022$6,895+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 21759, Page 1020

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 4359, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1955