Skip to content

46 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jan 31, 2012

Property Information

Block21602
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,171
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,500
48%
Improvement Value:$251,200
52%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220+4.4%
2024$10,743+7.7%
2023$9,976+0.5%
2022$9,924+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 21965, Page 1168

Property Built

Built

Year Built: 1962