Skip to content

72 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Jun 15, 2022

Property Information

Block21602
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,736
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
41%
Improvement Value:$326,600
59%
Total Assessment$556,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,999+4.3%
2024$12,461+24.0%
2023$10,047+0.5%
2022$9,995+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft1,736DeedBook 24461, Page 830Recorded7/27/2022

Property Sale

Sale
$309,900

From:

To:

Sq Ft1,736DeedBook 23468, Page 1191Recorded12/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965