Skip to content

58 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Mar 27, 2013

Property Information

Block21602
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,456
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
52%
Improvement Value:$207,900
48%
Total Assessment$435,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,077+4.6%
2024$9,633+8.5%
2023$8,874+0.3%
2022$8,847+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 22298, Page 818

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 20760, Page 337

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5952, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1955