Skip to content

19 Wenonah AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jan 7, 2008

Property Information

Block21602
Lot37
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,891
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
43%
Improvement Value:$303,400
57%
Total Assessment$532,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,300+4.4%
2024$11,787+7.1%
2023$11,003+0.7%
2022$10,929+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 21026, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1952