Skip to content

14 Wenonah AveRockaway, NJ 07866

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2019

Property Information

Block21701
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,240
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,500
40%
Improvement Value:$347,100
60%
Total Assessment$575,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,471+4.2%
2024$12,923+6.6%
2023$12,124+0.8%
2022$12,026+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook 6500, Page 80

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4774, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3869, Page 206