Skip to content

7 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block21702
Lot29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,788
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,900
51%
Improvement Value:$217,300
49%
Total Assessment$446,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,335+4.6%
2024$9,885+8.3%
2023$9,127+0.4%
2022$9,094+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,788DeedBook 24947, Page 1185Recorded7/14/2025

Property Built

Built

Year Built: 1964