Skip to content

11 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 6, 2019

Property Information

Block21702
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,216
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,300
49%
Improvement Value:$246,800
51%
Total Assessment$482,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,102+4.4%
2024$10,630+8.1%
2023$9,834+0.4%
2022$9,790+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft2,216DeedBook 23606, Page 1716Recorded9/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1959