Skip to content

27 Wenonah AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 17, 2014

Property Information

Block21602
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,184
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
48%
Improvement Value:$244,600
52%
Total Assessment$474,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,015+4.5%
2024$10,541+7.8%
2023$9,774+0.5%
2022$9,728+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 22565, Page 57Recorded7/23/2014

Property Sale

Sale
$362,500
DeedBook 20921, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1962