Skip to content

22 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1959

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21703
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,530
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,100
45%
Improvement Value:$285,300
55%
Total Assessment$514,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,989+4.4%
2024$11,485+7.3%
2023$10,708+0.6%
2022$10,640+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959