Skip to content

60 Hibernia RdRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21703
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,424
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,700
45%
Improvement Value:$298,500
55%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
1992$5,244+8.0%
1991$4,856+10.9%
1990$4,377
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965