Skip to content

32 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 12, 2022

Property Information

Block21703
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,712
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,200
48%
Improvement Value:$248,700
52%
Total Assessment$473,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,007+4.5%
2024$10,533+7.9%
2023$9,763+0.5%
2022$9,713+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$308,000
DeedBook 21736, Page 861

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5278, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1964