Skip to content

56 Sioux AveRockaway, NJ 07866

Built 1954

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
May 24, 2012

Property Information

Block21703
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
54%
Improvement Value:$193,400
46%
Total Assessment$420,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+4.6%
2024$9,286+8.9%
2023$8,531+0.2%
2022$8,512+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 22072, Page 1413

Property Built

Built

Year Built: 1954