Skip to content

15 Monhegon AveRockaway, NJ 07866

Built 1956

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jul 23, 2018

Property Information

Block21703
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,046
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,800
42%
Improvement Value:$335,200
58%
Total Assessment$578,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,517+4.3%
2024$12,965+6.5%
2023$12,175+0.8%
2022$12,083+20.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,046DeedBook 23390, Page 1475Recorded8/2/2018

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 4807, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1956