Skip to content

19 Monhegon AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21703
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,572
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,000
52%
Improvement Value:$220,500
48%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,584+5.9%
2024$9,992+8.1%
2023$9,241+0.3%
2022$9,211+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1962