Skip to content

26 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$605,018
Last Sale Date
May 17, 2023

Property Information

Block21703
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,922
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
45%
Improvement Value:$275,100
55%
Total Assessment$504,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,753+14.8%
2024$10,236+8.1%
2023$9,473+0.4%
2022$9,435+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$605,018
Sq Ft1,922DeedBook 24606, Page 1686Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 20910, Page 1729

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 4411, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1950