Skip to content

10 Monhegon AveRockaway, NJ 07866

Built 1985

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 20, 2007

Property Information

Block21704
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,512
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,100
48%
Improvement Value:$251,300
52%
Total Assessment$484,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,261+4.4%
2024$10,785+7.7%
2023$10,018+0.5%
2022$9,966+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 20881, Page 390

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 6007, Page 166

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4589, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1985