Skip to content

66 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2018

Property Information

Block21706
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,364
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,900
54%
Improvement Value:$199,300
46%
Total Assessment$433,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,028+4.5%
2024$9,593+8.0%
2023$8,880+0.3%
2022$8,850+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook 21707, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1957