Skip to content

38 Navajo WayRockaway, NJ 07866

Built 1984

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block21706
Lot46
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,152
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
53%
Improvement Value:$184,800
47%
Total Assessment$393,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,112+4.6%
2024$8,714+9.0%
2023$7,995+0.3%
2022$7,972+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 23556, Page 1972Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4948, Page 30

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 4746, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1984