Skip to content

21 Nokomis AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jul 26, 2011

Property Information

Block21904
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,144
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,100
57%
Improvement Value:$177,400
43%
Total Assessment$413,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,492+4.6%
2024$9,071+8.9%
2023$8,332+0.2%
2022$8,318+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 21836, Page 1346

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 3844, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1964