Skip to content

3 Pond DrRockaway, NJ 07866

Built 1966

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block21801
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,948
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,500
41%
Improvement Value:$330,600
59%
Total Assessment$565,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,220+4.2%
2024$12,682+10.1%
2023$11,522+17.4%
2022$9,816+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,948DeedBook 23967, Page 1581Recorded12/14/2020

Property Sale

Sale
$401,777
DeedBook 21309, Page 1503

Property Built

Built

Year Built: 1966