Skip to content

26 Barry DrRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$437,500
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block21802
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,904
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,200
47%
Improvement Value:$279,800
53%
Total Assessment$528,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,466+4.0%
2024$11,981+4.5%
2023$11,460+10.0%
2022$10,421+11.8%
Property History

Property Sale

Sale
$437,500
Sq Ft1,904DeedBook 23688, Page 940Recorded1/7/2020

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,624DeedBook 23509, Page 1929Recorded3/25/2019

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 21671, Page 64

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 21073, Page 1363

Property Built

Built

Year Built: 1965