Skip to content

131 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1948

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block21806
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,032
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,700
68%
Improvement Value:$104,100
32%
Total Assessment$329,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+4.9%
2024$7,182+10.5%
2023$6,499-0.3%
2022$6,520+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,032DeedBook 24531, Page 1488Recorded11/23/2022

Property Sale

Sale
$324,000
DeedBook 6436, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1948