Skip to content

151 Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1947

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 3, 2003

Property Information

Block21806
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page218

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,905
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$343,600
59%
Improvement Value:$238,900
41%
Total Assessment$582,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,430+3.1%
2024$13,023+4.8%
2023$12,430+2.0%
2022$12,182+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 5938, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1947