Skip to content

11 Wenonah AveRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block21602
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page216

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,000
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
58%
Improvement Value:$169,000
42%
Total Assessment$398,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,184+4.8%
2024$8,767+9.2%
2023$8,026+0.1%
2022$8,017+2.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 23342, Page 1450Recorded5/11/2018

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 22593, Page 158Recorded9/17/2014

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 20962, Page 455

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5871, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1952