Skip to content

6 Calumet AveRockaway, NJ 07866

Built 1949

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 6, 2019

Property Information

Block21705
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page217

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,884
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,000
42%
Improvement Value:$316,500
58%
Total Assessment$549,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,687+4.3%
2024$12,165+6.9%
2023$11,380+0.7%
2022$11,302+15.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,884DeedBook 23556, Page 1030Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 5528, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1949