Skip to content

42 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Jul 25, 2014

Property Information

Block21901
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class17
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,633
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,900
52%
Improvement Value:$218,000
48%
Total Assessment$449,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,428+4.6%
2024$9,974+8.2%
2023$9,218+0.8%
2022$9,148+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$299,900

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 22571, Page 1938Recorded8/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1964