Skip to content

38 Seneca AveRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Price
$452,300
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block21901
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,644
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,900
44%
Improvement Value:$295,500
56%
Total Assessment$527,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,302+8.0%
2024$11,386+9.9%
2023$10,356+18.9%
2022$8,708+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$452,300
Sq Ft1,644DeedBook 24244, Page 348Recorded10/15/2021

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,644DeedBook 24028, Page 1765Recorded2/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1955