Skip to content

19 Oakwood TerRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jun 18, 2003

Property Information

Block21902
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
54%
Improvement Value:$191,100
46%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+4.7%
2024$9,003+9.1%
2023$8,256+0.2%
2022$8,242+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5875, Page 292

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4045, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1960