Skip to content

29 Stonybrook RdRockaway, NJ 07866

Built 1952

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Nov 19, 2002

Property Information

Block21902
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,400
50%
Improvement Value:$240,600
50%
Total Assessment$479,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+4.4%
2024$10,929+7.5%
2023$10,163+0.5%
2022$10,114+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4783, Page 223

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 4038, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1952