Skip to content

42 Dacotah AveRockaway, NJ 07866

Built 1958

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block21902
Lot47
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,287
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,300
57%
Improvement Value:$172,300
43%
Total Assessment$403,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,261+4.7%
2024$8,848+9.2%
2023$8,105+0.1%
2022$8,097+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft1,287DeedBook 24692, Page 313Recorded12/13/2023

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 22292, Page 1349

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 4722, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1958