Skip to content

16 Roanoke AveRockaway, NJ 07866

Built 1963

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 4, 2019

Property Information

Block21905
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,442
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,700
55%
Improvement Value:$183,600
45%
Total Assessment$408,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,192+4.8%
2024$8,772+9.3%
2023$8,026+0.1%
2022$8,014-2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 23502, Page 670Recorded3/7/2019

Property Sale

Sale
$362,000
DeedBook 6399, Page 242

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 5854, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1963