Skip to content

8 Huron AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Sep 30, 2021

Property Information

Block21906
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage3,014
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
44%
Improvement Value:$290,700
56%
Total Assessment$518,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+4.4%
2024$11,443+7.3%
2023$10,662+0.6%
2022$10,594+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft3,014DeedBook 24267, Page 1468Recorded11/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960