Skip to content

20 Huron AveRockaway, NJ 07866

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 10, 2001

Property Information

Block21906
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,016
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
49%
Improvement Value:$238,300
51%
Total Assessment$465,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,805+4.5%
2024$10,336+8.0%
2023$9,570+0.5%
2022$9,526+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4074, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1964