Skip to content

9 Huron AveRockaway, NJ 07866

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block21907
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,009
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,100
47%
Improvement Value:$262,900
53%
Total Assessment$496,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,541+4.4%
2024$11,055+7.5%
2023$10,285+0.5%
2022$10,230+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$342,500
DeedBook 21982, Page 1565

Property Built

Built

Year Built: 1957