Skip to content

3 Huron AveRockaway, NJ 07866

Built 1958

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21907
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,456
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
52%
Improvement Value:$209,700
48%
Total Assessment$436,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+4.6%
2024$9,664+8.5%
2023$8,908+0.3%
2022$8,878+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958