Skip to content

10 Mountain AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block21910
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page219

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage984
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,900
60%
Improvement Value:$146,100
40%
Total Assessment$361,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+5.0%
2024$7,617+10.2%
2023$6,913-0.0%
2022$6,915+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960