Skip to content

13 Oakland AveRockaway, NJ 07866

Built 1965

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Dec 12, 2022

Property Information

Block22002
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page220

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,250
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
56%
Improvement Value:$180,200
44%
Total Assessment$409,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,453+4.7%
2024$9,029+9.0%
2023$8,284+0.2%
2022$8,267+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
Sq Ft1,250DeedBook 24551, Page 391Recorded1/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965