Skip to content

701 Ford RdRockaway, NJ 07866

Industrial

Last Sale Price
$11,800,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block22103
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage---
Acreage13.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,054,100
18%
Improvement Value:$9,357,100
82%
Total Assessment$11,411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$275,374+16.4%
2024$236,512+36.4%
2023$173,453+2.8%
2022$168,713-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$11,800,000

From:

To:

DeedBook 23216, Page 109Recorded10/2/2017

Property Sale

Sale
$6,595,000
DeedBook 22152, Page 1788

Property Sale

Sale
$2,481,434
DeedBook 4909, Page 67