Skip to content

16 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Sep 18, 2024

Property Information

Block22103
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page221

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage2,682
Acreage1.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,300
33%
Improvement Value:$768,000
67%
Total Assessment$1,152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,745-2.3%
2024$29,418+3.7%
2023$28,380-0.1%
2022$28,410-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 24840, Page 285Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$770,000
DeedBook 20644, Page 398

Property Sale

Sale
$452,406
DeedBook 4515, Page 334