Skip to content

165 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block22202
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings2
ZoningB-1
Sq Footage2,734
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,300
34%
Improvement Value:$334,600
66%
Total Assessment$508,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,017+6.7%
2024$12,204-2.2%
2023$12,479+0.8%
2022$12,378+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955