Skip to content

201 Green Pond RdRockaway, NJ 07866

Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Feb 12, 2007

Property Information

Block22204
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page222

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningPED
Sq Footage2,550
Acreage2.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,900
37%
Improvement Value:$900,000
63%
Total Assessment$1,419,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,586+24.7%
2024$27,730+25.4%
2023$22,119+1.8%
2022$21,728-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000
DeedBook 20752, Page 1793