Skip to content

39 Lake Denmark RdRockaway, NJ 07866

Built 1984

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block30101
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page301

Building Details

Building Class16
Description1SF G3
Dwellings1
ZoningR-88
Sq Footage2,220
Acreage5.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,900
36%
Improvement Value:$433,000
64%
Total Assessment$679,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,015+4.5%
2024$15,329+4.5%
2023$14,672+1.9%
2022$14,395+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 23011, Page 72Recorded10/24/2016

Property Built

Built

Year Built: 1984